Szkodliwość energy drinków

Skuszeni reklamami pijemy je, aby nie zasnąć, by się lepiej bawić czy szybciej się uczyć. Jednakże czy nie pobudzamy się wydatkiem własnego zdrowia?

Skład mnogości takiego typu napojów jest identyczny, odróżniają się zwłaszcza proporcjami mniejszych składników jak również ewentualnymi dodatkami. Podstawę stanowią jednak zazwyczaj: kofeina, tauryna jak również witaminy z grupy B. Prócz tego jednak w wszelkim takim drinku jest wiele substancji chemicznych poprawiających smak czy konserwujących.

Zasada jest prosta: im tańszy napój, tym ponoć tych dodatków odkryjemy w nim więcej. Nie są one obojętne dla zdrowia, bo czasami bardzo warto jednak wydać parę zł więcej, jeśli już chcemy pić energy 2000 katowice drinki. Napoje energetyzujące niewątpliwie zadziwiają: za parę złotych w szybkim tempie poprawiamy sobie koncentrację, pamięć, szybkość podejmowania decyzji, pracę mięśni.

Stymulują skutecznie, więc coraz to częściej czerpią z nich nie tylko sportowcy czy ludzie rzeczywiście potrzebujący "energetycznego kopa ", ale także jednostki skupieni na karierze albo nawet młodzież szkolna. Specjaliści są zgodni co do tego, iż z piciem energy drinków trzeba zwracać uwagę i nie wyolbrzymiać z ich ilością ani częstotliwością sięgania po nie. Ważne jest jednak także to, iż organizm po wypiciu energy drinka zaczyna działać "na podwyższonych obrotach" - a więc mniej więcej tak, jak w czasie sporego stresu.

Jeśli nie damy mu odpoczywać proporcjonalnie od tego trudu, nasz układ krwionośny, pokarmowy i mechanizmy regulujące pracę pojedynczych organów po prostu zostaną przeciążone. Wiązać się to może z istotnymi schorzeniami, jakich raczej nikt nie chce razem z dawką dodatkowej energii.Powiązane słowa: