Skateboarding na codzień

Niewiele osób ma świadomość, że jeżdżenie na deskorolce, tj. skatebording, to nie zwyczajne sport lub frajda, ale przez sporo osób jest on traktowany jako przykład na życie. Można nawet traktować o żywocie pewnej kontrkultury deskorolkowej, obejmującej styl bycia, trendy i muzykę, często mylonej z subkulturą hip-hopową. Pewnie tak samo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powstały w Californii skateboarding, ma swoją genezę w surfingu i na początku sport ten nazywany był „surfingiem chodnikowym”.

Ta pierwsza nazwa powiązana jest z faktem, iż był wykonywany przez surferów, kiedy nie było pogody, żeby surfować w wodzie. Odmienną ważną okolicznością jest fakt, że skateboarding brany jest za jeden z najważniejszych sportów wyczynowych na świecie. Pozostaje on nadto jednym z najbardziej groźnych sportów, z powodu robionych trików, i przez pewien czas pozostawała nawet tępiony, a deskorolkarze uznawani byli za kontrkulturę. Jednak obecnie pozostaje on przede wszystkim czymś, co skupia ludzi zafascynowanych tą aktywnością. Coraz częściej budowane są skateparki, które umożliwiają jeżdżenie w dobrym skaterom regionie.

Istnieje cała gałąź przemysłu zorientowana wokół deskorolkarstwa, gry komputerowe, a nawet czasopisma. Skaterzy na całym świecie spotykają się i wymieniają wiadomościami na wielu deskorolkowych forach internetowych. Zazwyczaj oddzielną, niemałą część takowych grup stanowią umieszczane filmy, tzw. skate videos.

Pokazują one na przykład deskorolkarzy robiących zupełnie nowe, autorskie triki czy skaterów robiących w idealny sposób różne akrobacje. Są to również relacje filmowe z deskorolkowych wydarzeń. Warto czasami rzucić na nie okiem, aby przekonać się, że wbrew pozorom skateboarding jest fascynującą dyscypliną.Powiązane słowa: