Poznaj rodzaje i klasyfikacje kół zębatych

Koła zębate to standardowe części niemal każdego mechanizmu. Są to koła, których zadaniem jest uruchomienie wielu rodzajów urządzeń. To jak je zastosować wiedzą wszyscy lubiący majsterkować, gdyż te uniwersalne przekładnie perfekcyjnie zdają egzamin w całej rzeszy projektów. Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje kół zębatych i jakie możesz użyć do realizacji swoich projektów.

Koła zębate są po to, by przenosić ruch bez poślizgu bądź do uruchomienia znaczniej wymyślnego mechanizmu, choćby poruszania zwyczajnej dźwigni lub korby. Istnieje masa rodzajów kół zębatych, jednakże wszystkie mają taki sam mechanizm – są wyposażone w zęby, które zachodzą na siebie i prowokują rozruch następnych kół zębatych lub calutkiego mechanizmu. Należycie dobrane zezwolą na wytworzenie calutkiego systemu kół zębatych, cały zespół stworzy przekładnię zębatą.

Sklasyfikowanie kół zębatych wiąże się z ich wyglądem, kształtem i rodzajami zamontowanych zębów. Zwłaszcza koła zębate dzielą się na walcowe oraz stożkowe. Jak się łatwo domyślić, jest to związane z ich kształtem – walcowe zdają się być płaskie i równe, stożkowe wykazują inny kształt, zwężający się ku jednym końcu – nie za każdym razem tak czy owak do samego krańca, przeważnie zostają „ścięte” na danej wysokości. Oprócz tego koła zębate da się podzielić pod względem rodzaju zębów. Podstawa to jet to, że dostępne zdają się być koła o zębach prostych bądź skośnych, lecz na rynku są również takowe z zębami daszkowymi albo łukowymi. Warto również mieć pojęcie, że koła zębate mogą posiadać zęby rozmieszczone zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zewnętrze to klasyczne koła, które przeważnie się stosuje, te z zębami ułożonymi wewnętrznie mogą zostać potraktowane jako ostatnie ogniwo przekładni zębatej.Powiązane słowa: