Polskie godło

Godło jest symbolem, znakiem charakterystycznym przynależności jednostki lub też przedmiotu do znaczniejszej rodowej grupy, społecznej albo prawnej. Godło Polski to portret orła białego wraz ze złotą koroną na czerwonym tle. Szpony jak również dziób orła są złotego koloru, skrzydła są rozwinięte zaś jego głowa skierowana jest w prawą stronicę. Jest ono obok hymnu i flagi obowiązującym znakiem Rzeczypospolitej Polskiej.

Skąd pojawiło się godło naszego kraju? Opowieść o Czechu, Lechu i Rusie znają aktualnie choćby dzieci. Wedle niej 3 braci Czech, Lech i Rus, dawno, dawno temu gdy państwa europejskie dopiero co się pojawiały, podążali po rejonie północnym. Szli bardzo długo, poprzez lasy i pola. Ich jazda była skomplikowana jak również niebezpieczna. Właściwie każdy z braci miał swoje plemię i wraz z nim podróżował. Celem ich wycieczki było wyszukanie stosownego terenu na osadę. Po licznych dniach wędrówki, bracia wraz ze swoim ludem postanowili wypocząć na obszernej polanie.

Czech, Lech i Rus zasiedli pod przepięknym, ogromnym dębem oraz odpoczywali w jego cieniu. Niespodziewanie dojrzeli na drzewie wspaniałego, dostojnego ptaka, który miał swe gniazdo na drzewie, pod którym wypoczywali. Był to orzeł biały.

Lechowi nadzwyczaj spodobał się ten dumny ptak. Rozejrzał się po strefie, i pomyślał, że ponieważ orzeł wybrał sobie to miejsce na dom on także tu zostanie wraz ze swoim ludem. Pod oznaką orła sporządzi na tym terenie swój gród. Oświadczył braciom swą wolę a oni respektując jego decyzję udali się w daleką drogę.

Czech skierował się na południe i stworzył Czechy. Następnie Rus udał się na wschód i tam stworzył Rosję. Tak otóż to przedstawia się opowieść o powstaniu Polski a także godła naszego państwa. Wizerunek orła przeobraził się od tamtego czasu, ale w dalszym ciągu jest to silny jak również hardy ptak, którego postanowił wybrać Lech.Powiązane słowa: