Koniec roku w szkole

Rozpoczęcie czy może zakończenie nauki szkolnej jest to przełomowa chwila w żywocie niejednego młodocianego człowieka. Dla absolwenta, największa radość z stanu końca szkoły, jest w czasie uroczystości wręczania świadectw jak i dyplomów.

To niezwykle ważny moment, który żąda powagi a także adekwatnego ubioru. Oprócz eleganckiego stroju, każdy uczeń powinien mieć na głowie biret. Birety szkolne zdołają być wytwornym dodatkiem na uroczystości tak samo dla pierwszoklasistów pasowanych na uczniów, jak i absolwentów. Biret to przede wszystkim nakrycie głowy, takie które noszone było zazwyczaj poprzez studentów między innymi w czasie 20-lecia międzywojennego. Musi być zrobiony z aksamitu, ośmiokątny, ze złotym sznureczkiem plus czarnym daszkiem. Współcześnie ta tradycja jest lekko zapomniana oraz zepchnięta do lamusa. Zwyczaj porzucony w naszym kraju jest wciąż atrakcyjny w rejonach świata zachodnich.

Próba reaktywacji tradycji zakładania czapek pośród studentów jest w zasadzie chęcią wskrzeszenia tradycji akademickich a oprócz tego manifestacji swej studenckości, studenckiego trybu żywota. Noszenie biretu nie oznacza przynależności do jakiejkolwiek elity, lecz do konkretnej uczelni a także wydziału. W środowisku adwokackim biret zakładany był tylko i wyłącznie podczas mowy obrończej. Stosowany przez obrońców biret posiadał główkę okrojoną kulisto, jaka w środku posiadała wysokość siedemnastu centymetrów.

Do dolnej części główki przymocowany był sztywny brzeg czapki, jaki w skutek szerszego obwodu górnego odstawał w luźny sposób na głowie. Brzeg biretu składał się z czterech łukowatych, równych w centrum części. Krótka historia pokazuje, że strój absolwenta związuje się z długim zwyczajem, który rozsądnie jest pielęgnować. Tego typu wyjątkowe chwile pierwszoklasistów bądź absolwentów pozostają z nimi do końca życia, więc zaleca się ażeby miały one odświętny charakter.Powiązane słowa: