Jaworzno - wypadałoby tu przybyć, gdy docenia się piękno

Jaworzno, blisko 100 tysięczna miejscowość leżąca w województwie śląskim to niezwykle malownicza miejscowość, szczycąca się bogatą historią. Miasto to, jako stolica Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego, kiedyś przynależało do tzw „zagłębia Krakowskiego”, a historycznie należy nie do Śląska a do Małopolski.

Historia owego miasta dochodzi XIII wieku, kiedy spostrzegło się pierwsze wspominki o Jaworznie. To właśnie tutaj zaczęła istnieć pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego i do dnia dzisiejszego wydobywa się w Jaworznie ten niebywale wartościowy surowiec. Aktualnie Jaworzno okazuje się być atrakcyjną turystycznie średniej wielkości miejscowością.

Miasto można uznać za niezwykle atrakcyjne przyrodniczo ze względu na pagórkowaty krajobraz oraz liczne rzeki i zbiorniki wodne. Prócz tego wszystkiego znajduje się w tej mieścinie szereg zabytkowych budowli, które zwie się pomnikiem niewyczerpującej się i budzącej zainteresowanie historii miasta. Biorąc się za zwiedzanie Śląska, opłaci się wytypować na noclegi jaworzno, żeby zdołać po całości dostrzec, co miasto ma do zaoferowania. A jest tego sporo, ze względu na bogatą przeszłość miasta i obecną aktywność mieszkańców. Miłośnicy turystyki z największymi chęciami odwiedzają takie miejsca jak deptak w Jaworznie, teren zabytkowego Pałacu, planty jaworznickie czy mieszczący się na obszarze miejskim rezerwat sasanek.

Oprócz tego atrakcją Jaworzna bywa Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie z XVI w. z cudownym obrazem Matki Bożej Jaworznickiej (kryjącym się pod inną nazwą - inaczej zwaną MB Passawską). W całym mieście rozmieszczonych jest niemal 40 kapliczek oraz krzyży przydrożnych, niektóre zabytkowe. To wszystko sprawia, że Jaworzno jest obowiązkowym punktem to zwiedzenia w trakcie odwiedzin na Górnym Śląsku. Ani jeden turysta pragnący zwiedzić ten obszar lepiej niech go nie omija.Powiązane słowa: