Jaworzno - jak gdzieś jechać, to w to miejsce!

Jaworzno, blisko 100 tysięczna miejscowość mieszcząca się w województwie śląskim to niewiarygodnie malownicza miejscowość, ze zapisaną z przeszłością intrygującą historią. Miasto to, jako stolica Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego, kiedyś miało należeć do tzw „zagłębia Krakowskiego”, a historycznie należy nie do Śląska a do Małopolski.

Historia takowego miasta sięga XIII wieku, kiedy pojawiły się pierwsze wspominki o Jaworznie. To dokładnie tutaj powstała pierwsza w kraju kopalnia węgla kamiennego i do chwili obecnej wydobywany w Jaworznie ów niezwykle cenny surowiec. Obecnie Jaworzno zdaje się być pełną atrakcji dla turystów średnią miejscowością.

Miasto można uznać za niebywale atrakcyjne przyrodniczo ze względu na pagórkowaty krajobraz oraz wiele rzek oraz zbiorników wodnych. Dodatkowo wyszukamy tu szereg zabytków, które są pomnikiem długiej i ciekawej historii miasta. Angażując się w zwiedzanie Śląska, opłaci się wytypować na noclegi jaworzno, by dać radę w pełni dostrzec, co miasto ma do zaoferowania. A dysponujemy w całkiem dużo, ze względu na bogatą przeszłość miasta i bieżącą aktywność mieszkańców. Miłośnicy turystyki z największymi chęciami odwiedzają takie miejsca jak deptak w Jaworznie, okolica zabytkowego Pałacu, planty jaworznickie czy mieszczący się na obszarze miejskim rezerwat sasanek.

Oprócz tego atrakcją Jaworzna może być Kolegiata św. Wojciecha oraz św. Katarzyny w Jaworznie z XVI w. z cudownym obrazem Matki Bożej Jaworznickiej (kryjącym się pod inną nazwą - inaczej zwaną MB Passawską). W całym mieście rozsianych jest aż 40 kapliczek i krzyży przydrożnych, w pewnej części zabytkowe. To wszystko sprawia, iż Jaworzno to obowiązkowy punkt do zwiedzenia w trakcie odwiedzin na Górnym Śląsku. Ani jeden turysta pragnący zwiedzić ten obszar nie powinien go omijać.Powiązane słowa: