Jakie znamy rodzaje i podziały kół zębatych?

Koła zębate to standardowe części praktycznie każdego mechanizmu. Są to koła, których funkcją jest poddanie uruchomieniu sporą grupę rodzajów urządzeń. Ich zastosowanie znają wszyscy zajmujący się majsterkowaniem, gdyż te uniwersalne przekładnie idealnie zdają egzamin w wielu projektach. Zechciej dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje kół zębatych i które z nich możesz zastosować do realizacji swoich projektów.

Koła zębate służą do przenoszenia ruchu bez poślizgu lub do uruchomienia znaczniej skomplikowanego mechanizmu, na przykład poruszania klasycznej dźwigni lub korby. Ma swe miejsce wiele rodzajów kół zębatych, jednak wszystkie posiadają ten sam mechanizm – są posiadające zęby, które zachodząc na siebie prowokują rozruch następnych kół zębatych lub całego mechanizmu. Odpowiednio dobrane zezwolą na stworzenie całego systemu kół zębatych, cały zespół stworzy przekładnię zębatą.

Klasyfikacja kół zębatych jest związana z ich wyglądem, kształtem i rodzajami zawartych zębów. Zwłaszcza koła zębate udaje się dzielić na walcowe oraz stożkowe. Jak się łatwo domyślić, wpływa na to ich kształt – walcowe są spłaszczone i równe, stożkowe wykazują inny kształt, zwężający się ku jednym końcu – nie zawsze tak czy owak do samego brzegu, często są „ścięte” na pewnej wysokości. Oprócz tego koła zębate dzielą się zgodnie z rodzajami zębów. Przede wszystkim dostępne zdają się być koła o zębach prostych bądź skośnych, lecz u tych, co sprzedają otrzymamy również takie z zębami daszkowymi albo łukowymi. Warto również mieć pojęcie, że koła zębate mogą posiadać zęby porozmieszczane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zewnętrze to klasyczne koła, które w wielu przypadkach się używa, te z zębami ułożonymi wewnętrznie mogą być traktowane jako ostatnie ogniwo przekładni zębatej.Powiązane słowa: