Jakie znamy rodzaje i podziały kół zębatych?

Koła zębate to standardowe elementy praktycznie każdego mechanizmu. Zdają się być to koła, których funkcją zdaje się być uruchomienie wielu rodzajów urządzeń. Ich zastosowanie znają wszyscy zajmujący się majsterkowaniem, gdyż te uniwersalne przekładnie wręcz genialnie sprawdzają się w masie projektów. Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje kół zębatych i które z nich zdołasz zastosować do realizacji swoich projektów.

Koła zębate są po to, by przenosić ruch bez poślizgu bądź do rozruchu bardziej skomplikowanego mechanizmu, choćby poruszania zwyczajnej dźwigni lub korby. Istnieje sporo rodzajów kół zębatych, ale wszystkie mają ten sam mechanizm – zostały wyposażone w zęby, które zachodzą na siebie i wywołują rozruch kolejnych kół zębatych lub calutkiego mechanizmu. Odpowiednio dobrane pozwolą na wytworzenie całego systemu kół zębatych, cały zespół stworzy przekładnię zębatą.

Klasyfikacja kół zębatych jest związana z ich wyglądem, formą i rodzajami zawartych zębów. Przede wszystkim koła zębate dzielą się na walcowe i stożkowe. Nie sposób się nie domyślić, wiąże się to z ich kształtem – walcowe zdają się być płaskie i równe, stożkowe wykazują inny kształt, zwężający się ku jednym końcu – nie zawsze aczkolwiek do samego krańca, często bywają „ścięte” na danej wysokości.

Ponadto koła zębate da się podzielić zgodnie z rodzajami zębów. Przede wszystkim dostępne są koła o zębach prostych bądź skośnych, lecz na rynku otrzymamy też takowe z zębami daszkowymi albo łukowymi. Warto także posiadać wiedzę, że koła zębate mogą mieć zęby rozmieszczone zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zewnętrze to klasyczne koła, które przeważnie się używa, te z zębami ułożonymi wewnętrznie mogą zostać potraktowane jako ostatnie ogniwo przekładni zębatej.Powiązane słowa: