Jak obchodzi się Dzień Matki na świecie

Dzień Matki obchodzony jest w dzisiejszych czasach prawie na całym świecie. To święto przypomina o tym, że wszelkiej Mamie należy się wdzięczność plus szacunek za jej poświęcenie, bezgraniczną miłość a oprócz tego trud, który włożyła w proces kształtowania się dzieci. To podstawowe założenie wszystkich kultur, takie które doceniają Dzień Matki, jednakże obchodzi się go rozmaicie i w różnorakich terminach.

Stany Zjednoczone to kolebka współczesnej tradycji świętowania Mothers Day. Pierwsza na pomysł wpadła pisarka w 1872 roku Julia Ward Howe. Dopiero jednakże Annie Jarvis udało się przebić z nim do najwyższych władz, jakież 8 maja 1914 roku ogłosiły Dzień Matki świętem państwowym obchodzonym w wszelką drugą niedzielę maja. Przeto też w tym dniu na domach, jak również istotnych budynkach rządowych, wywiesza się amerykańskie flagi. Francuski zwyczaj honorowania roli matek pozostał zapoczątkowany przez Napoleona, natomiast od 1950 roku oficjalnie ustalono Dzień Matki jako przypadający na ostatnią niedzielę maja.

We Francji, modne niż kwiaty są w tym przypadku prezenty scalone ze stylem żywota. Mogą to być pozycje książkowe, komplety kosmetyków, perfumy, zniżki do SPA czy może markowych sklepów. Najmłodsze dzieci obdarowują Mamy osobiście zrobionymi laurkami, drobiazgami czy też wierszykami. Jednym z priorytetowych elementów francuskiego stylu życia jest spożywanie. Dlatego również świetnym prezentem na Dzień Matki są wina, czekolada czy wykwintne sery.

Tradycją jest stylowy rodzinny brunch albo obiad, jakiego w tym szczególnym dniu nie musi przygotowywać pani domu. Z reguły także zamiast bukietu kwiatów, jak u nas, daje się Mamom samodzielnie upieczone ciasto.Powiązane słowa: