Jak nagradzać dzieci w szkole

W gruncie rzeczy wszelakie dziecko ma wrodzone zainteresowanie zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności. W czasie przedszkolnym dzieci cieszą się, że nauczą się czytać, pisać, poznawać otaczający ich świat.

Tymczasem w wieku szkolnym wśród dużej liczby uczących się następuje wymiana postawy do nauki, jaką zaczynają zauważać jako mozolną robotę, która nie ofiaruje nijakich przyjemności. Wielu opiekunów martwi się o to, by zaręczyć swemu potomkowi powodzenie w świecie ocen, świadectw semestralnych, testów, czy nagród, jak dyplomy dla dzieci. Wieloletnie badania pokazują, iż uczenie się ma lepszą jakość, gdy malec kocha to robić oraz gdy uczy się ze swej nieprzymuszonej chęci.

Badania demonstrują, że osoby z silną wewnętrzną motywacją uczą się dużo lepiej, więcej rozumieją jak również zapamiętują na dłużej to czegoż się nauczyły. Często rodzice, ażeby zachęcić swoje pociechy do nauczania używają system nagradzania oraz karania – ma to wpływać na ich motywację. Dzięki takowej strategii nasza pociecha potrafi czerpać z nauki radość oraz dostrzegać jej wartość. Równocześnie jest to najlepszy sposób na podnoszenie ocen a także owoców w nauce. Niechęć maluszka do nauki nie zawsze będzie musiała wynikać z jego lenistwa, złej woli albo okresu dojrzewania.

U podłoża kłopotów dziecka z nauką zdołają spoczywać np. potrzeba spokoju czy więzi oraz przynależności. Ciężko oczekiwać trwałej motywacji do nauki dziecka, które jest głodne, niewyspane bądź zaniedbywane wychowawczo. Nagradzanie podopiecznych zazwyczaj jest lekceważone przez rodziców, pomimo iż jest jednym z najistotniejszych narzędzi wychowawczych. Postać nagrody może być różnoraka.

Może nią być podarek, przytulenie malucha, uśmiech, a nawet banalne słowa: gratuluję, cieszę się. Przede wszystkim chodzi o zainteresowanie się rzeczami dziecka, jego kłopotami jak również osiągnięciami.Powiązane słowa: