Historia dźwięku

Współcześnie żywot bez muzy wydaje się być nieprawdopodobne. Pliki muzyczne, płyty CD, radio, internet, muzyka otacza nas dosłownie wszędzie. Jak przedstawia się przeszłość fonograficzna? Pierwszym odnotowanym rodzajem zapisu dźwięku był ponoć wynaleziony poprzez Tomasa Edisona – fonograf. Naturalnie rangę dźwięku z pierwszych przyrządów nagrywających była niezwykle słaba.

Jednak z roku na rok, następowała poprawa w klasie odtwarzanego dźwięku. Zniewalający fonograf z czasem zmieniał się do bardziej zaawansowanej formy - gramofonu, na którym odtwarzano płyty winylowe. Płyty tego rodzaju posiadały wiele postaci, cóż posiadało znaczenie dla jakości zapisanego w nich dźwięku. Magnetofon to sprzęt służące do wielokrotnego zapisywania plus odtwarzania dźwięku na taśmie magnetycznej. Tego rodzaju taśma to pewnego gatunku nośnik dźwięku w postaci cienkiej tasiemki, pokrytej warstwą emulsji z drobinami o właściwościach magnetycznych. Płyta CD, to krążek z zakodowaną cyfrowo wiadomością do bezkontaktowego odczytu laserowego. W wielu sklepikach potrafimy zakupić „czyste” krążki, których wartość jest symboliczna, natomiast płyty z muzyką, jakie proponowane są w specjalistycznych sklepach, dla wielu są niezmiennie zbyt kosztowne.

To uczyniło, że osoby zaczęli poszukiwać sposobu na przetwarzanie dźwięku z płyt CD do tzw. plików mp3, jakie jesteśmy w stanie odtwarzać w komputerze bądź w komórce. Pojawienie się mp3 to też zacne wiadomości dla miłośników płyt kompaktowych.

Odnotowano, że sprzedawanie płyt poprzez internet w formacie mp3 obniży należność tradycyjnych CD nawet pięciokrotnie i zwiększy przychody muzyków, jacy dotychczas dostawali niewartościowe grosze z całego zysku ze sprzedaży ich krążków.Powiązane słowa: