Efektowne ale niebezpieczne fajerwerki

Nowy Rok rzecz jasna powitamy fajerwerkami, za to szpitale jak w wielu wypadkach będą ratować ofiary nieumiejętnego obchodzenia się z nimi. Jakież obce zagrożenia czają się w fajerwerkach? Co wykryje się w centrum sztucznych ogni? Przede wszystkim utleniacze jak również substancje palne, a więc np chlorany plus azotany strontu, baru, potasu, wapnia oraz amonu jako utleniacze jak i aluminium, fosfor, siarka, węglowodory i węglowodany jako substancja palna. Na tym jednakże nie finisz wyliczanki.

Ażeby dostać określone wyniki barwne, używane są zazwyczaj sole metalu. Do tego dochodzą jeszcze substancje oświetleniowe a także detonacyjne. Pokazom sztucznych ogni za każdym razem towarzyszy huk przypominający istną wojnę. Z pewnością przebywanie zbyt w pobliżu może skończyć się uszkodzeniem słuchu. O ile jednakże zawodowe fajerwerki z normy wybuchają w powietrzu, o tyle atrakcyjne petardy z racji wybuchania na ziemi stanowią większe zagrożenie.

Często wykorzystują ich ludzie młodzi, jacy nie tylko nie zachowują zwyczajnych norm bezpieczeństwa, ale wręcz sami tworzą niezwykle niebezpieczne sytuacje. Potrafią rzucić petardę pod nogi, na ubranie – przenigdy nie wiadomo gdzie wybuchnie i czy nie spowoduje nieodwracalnych uszkodzeń nie tylko słuchu, ale i całego naszego ciała. Fajerwerki są piękne oraz wyjątkowe, lecz umieją sprawić przy tym dużo szkód tak samo osobom, jak i otoczeniu.

Na razie jednak nic nie zapowiada, aby moda sztucznych ogni zmalała, a nawet wręcz przeciwnie. Jak każdego roku kolejne kraje oraz miasta będą się ścigać, któż urządził piękniejszy pokaz sztucznych ogni oraz kto wydał na to więcej

Komentarze:

Jakub
Mam pytanie do fachowców problemu wykroczeń itp. Nigdy w życiu się nad tym nie zastanawiałem, jednak czy istnieją jakiekolwiek ustawy, jakież by zakazywały puszczania petard czy fajerwerki sklep internetowy, w szczególności w Sylwestra. Raczej jestem pewny, jednakże dla świętego spokoju spytam, iż byłoby to bądź jakiekolwiek przewinienie?Powiązane słowa: