Czytaj szybciej i nie gub więcej sensu treści!

Okazuje się, iż w związku z brakiem czasu większość społeczności czyta bardzo pobieżnie i bez zrozumienia. Jak więc doprowadzić do tego by czytać równocześnie ekspresowo i bez utraty znaczenia czytanych zdań?

Czytanie to nic innego jak odkodowywanie graficznych znaków. Zazwyczaj dorosły czyta średnio 150-200 słów w ciągu minutę. Znaczy to, że na książkę posiadającą 300 stron, musimy przeznaczyć niemal ośmiu godzin. Niestety zostanie w naszej pamięci z niej może 50% zawartych wiadomości i to przesądzone, że tych najważniejszych. Fachowcy mają takie zdanie, że w zasięgu możliwości każdego człowieka jest czytanie 1000 słów na minutę, zarazem zapamiętując najistotniejsze z przeczytanych wiadomości. Możemy to zdobyć trenując się w szybkim czytaniu. Nie mało osób osądza szybkie czytanie za temat raczej podważalny, sugerując, że literaturą należy się delektować. Pomimo tego jest parę metod na to, aby czytać błyskawicznie i uważnie.

Po pierwsze powinno się czytać świadomie, to znaczy nie dopuszczać do tego, aby nasze myśli błądziły wśród innych tematów. Ponadto wskazane jest, aby postarać się o dobre warunki do czytania, czyli uporządkować miejsce, gdzie damy radę to wykonywać tak, aby nic nie odwracało naszej uwagi. Znaczy to również nie sprawdzania co moment poczty elektronicznej czy też Facebooka.

Czytając, sukcesywne jest ustrzec się wymawiania czytanych słów, czy to w myślach, czy to na głos. Nie należy też czytać drugi raz owego samego fragmentu, też w sytuacji kiedy go nie zrozumieliśmy. Czytanie drugi raz przerywa bowiem ciągłość naszego myślenia ,a do tego nas spowalnia.

Istotne jest także nasze nastawienie do czytania. Wypadałoby, abyśmy chcieli przede wszystkim zabrać się do czytania z pozytywnym podejściem, stawiając przed oczami wizję jak będziemy dumni z siebie, kiedy skończymy całą książkę.



Powiązane słowa: