Czytać szybko i uważnie? To możliwe!

Okazuje się, że w związku z życiem w pogoni znaczna część ludzi czyta zdecydowanie pobieżnie i bez zrozumienia. Jak więc doprowadzić do tego żeby czytać równolegle błyskawicznie i nie gubiąc znaczenia czytanych zdań?

Czytanie to nic innego jak odkodowywanie graficznych symboli. Zazwyczaj dorosły czyta przeciętnie 150-200 słów na minutę. Oznacza to, iż na książkę mającą 300 stron, musimy przeznaczyć niemal 8 godzin. Niefortunnie zapamiętamy z niej może 50% informacji i to przesądzone, że tych najważniejszych.

Eksperci mają takie zdanie, iż każdy człowiek zdoła opanować czytanie 1000 słów w czasie minuty, jednocześnie zapamiętując najważniejsze z przeczytanych informacji. Możemy to zdobyć ćwicząc się w szybkim czytaniu. Nie mało osób uważa szybkie czytanie za temat całkiem kontrowersyjny, argumentując, że literaturą wypada się delektować. Pomimo tego istnieje parę możności użytkowania na to, żeby czytać szybko i uważnie.

Podstawą jest to, że należy czytać świadomie, zatem nie sprawiać możności, aby nasze myśli były wokół innych tematów. Ponadto wskazane jest, aby postarać się o stosowne warunki do czytania, czyli posprzątać miejsce, w którym zdołamy to wykonywać tak, aby nic nas nie rozpraszało. Znaczy to również nie sprawdzania co rusz poczty elektronicznej czy też Facebooka.

Czytając, pożądane jest, aby wystrzegać się wymawiania czytanych słów, czy to w myślach, czy to na głos. Nie powinno się także czytać ponowny raz owego samego fragmentu, też w sytuacji kiedy go nie zrozumieliśmy. Czytanie drugi raz przerywa bowiem ciągłość naszego myślenia i nas spowalnia.

Dosadne jest także nasze nastawienie do czytania. Wypadałoby, abyśmy chcieli przede wszystkim zabrać się do czytania z pozytywnym nastawieniem, stawiając przed oczami wizję jak będziemy zadowoleni z siebie, kiedy skończymy całą książkę.Powiązane słowa: