Czytać każdy może - nawet szybko i uważnie

Na jaw wychodzi, iż w związku z brakiem czasu znaczna część ludzi czyta zdecydowanie pobieżnie i bez zrozumienia. Jak zatem doprowadzić do tego by czytać równocześnie ekspresowo i nie gubiąc sensu czytanych zdań?

Czytanie to inaczej odkodowywanie graficznych znaków. Przeciętny dorosły czyta średnio 150-200 słów w ciągu minutę. Świadczy to, iż na książkę która ma 300 stron, należy przeznaczyć około 8 godzin. Niefortunnie zdołamy zapamiętać z niej niekiedy połowę danych i to niekoniecznie tych o najwyższej wadze. Fachowcy mają takie zdanie, że każdy człowiek zdoła opanować czytanie 1000 słów na minutę, równocześnie zapamiętując najważniejsze z przeczytanych informacji. Zdołamy to zdobyć trenując się w szybkim czytaniu. Nie mało osób osądza szybkie czytanie za temat całkiem kontrowersyjny, podkreślając fakt, że literaturą wypada się delektować. Pomimo tego istnieje parę możności użytkowania na to, żeby czytać szybko i uważnie.

Po pierwsze powinno się czytać świadomie, to znaczy nie pozwalać, żeby nasze myśli krążyły wokół odmiennych tematów. Poza tym warto postarać się o stosowne warunki do czytania, czyli posprzątać miejsce, w którym zdołamy to czynić tak, aby nic nie odwracało naszej uwagi. Oznacza to też nie sprawdzania co rusz poczty elektronicznej czy też Facebooka.

Czytając, sukcesywne jest unikać wymawiania czytanych słów, czy to w myślach, czy to na głos. Nie należy też czytać kolejny raz owego samego fragmentu, nawet jeśli go nie zrozumieliśmy. Czytanie drugi raz przerywa bowiem ciągłość naszego myślenia ,a do tego nas spowalnia.

Dosadne jest także nasze nastawienie do czytania. Wypadałoby, abyśmy chcieli przede wszystkim zabrać się do czytania z pozytywnym podejściem, stawiając przed oczami wizję jak będziemy zadowoleni z siebie, gdy dojdziemy do końca książki.Powiązane słowa: