Czy wygląd musi być istotny dla nas?

Mówi się, iż szata zdobi człowieka. Wiele jednostek wypiera się tego stwierdzenia negując je innym powiedzeniem: „nie ocenia się książki po okładce”. Jak jest naprawdę? Czy wizerunek jaki dostrzegamy mówi nam mnogo o danym człowieku? Prawda jest taka, iż w dzisiejszym świecie króluje punkt widzenia, że dobry człowiek jest to człowiek dobrze ubrany.

Słynne jest ocenianie człowieka na bazie wyglądu. Z badań przeprowadzonych przez jednego z czołowych amerykańskich psychologów wynika, że zarówno kobiety jak i mężczyźni, zwracają szczegółową uwagę na trzy fundamentalne atrybuty człowieka. To jaki mamy zegarek, telefon oraz pojazd, zazwyczaj świadczy o naszym statusie oraz wpływa na okazywany człowiekowi szacunek. Niefortunnie, społeczeństwo robi się o wiele bardziej małostkowe.

Jednak nie może być dla siebie aż tak surowi. Przecież rzeczony pogląd asystuje człowiekowi od wieków. W średniowieczu, renesansie oraz baroku… za czasów królów i władania szlachty… W wszelkim znamienitym człowiekowi okresie czasu, tak naprawdę liczył się wizerunek zewnętrzny. Elegancki zegarek, stylowa torebka, czy modny dyliżans świadczyły o statusie życia, wykształceniu a ponadto pochodzeniu. Ludzie zamożni budzili nie tylko podziw i szacunek, lecz również respekt. W związku praktycznie każdy dążył do tego, aby uchodzić za osobę zamożną. Tego rodzaju podejście zostało w nas do dzisiaj.

Badania wykazują, iż przejawiamy większe zaufanie do człowieka w garniturze, gdzie pod mankietów prezentuje się elegancki zegarek, aniżeli dla chłopaka w podartym dresie. Niestety, lecz obecne realia nie dopuszczają człowiekowi myśleć inaczej. Z gruntu wychodzimy, że jednostka zamożna nie zrobi nam krzywdy, nie napadnie oraz nie obrabuje nas, a przecież ludzie są inni i nie wszyscy postrzegają w nas ewentualne ofiary.Powiązane słowa: