Badania psychologiczne dla przyszłych kierowców

Zawodowo pracujący kierowcy poddawani są, oprócz u lekarza, także u psychologa. Na czym polegają takie badania i kto koniecznie powinien się im poddać? Badanie u psychologa, jakie wykonuje się w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem|prowadzenia pojazdu, podlegają m.in.: kierowcy TIR-ów, autobusów, taksówkarze czy instruktorzy jazdy. psychotesty Gazowa Wrocław mają na celu przede wszystkim zagwarantować jak największe bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przeprowadzają je psychologowie, którzy zdobyli uprawnienia z zakresu psychologii transportu. Koszt za takiego rodzaju badanie to niekiedy 150 zł, aczkolwiek wiele pracodawców deklaruje, że zapłaci cenę odbytego badania. Przed ukończeniem 30 lat kierowca musi poddawać się testom co 5 lat. Po przekroczeniu tego wieku musi badać się co 30 miesięcy. Na czym polegają te badania psychologiczne? Składają się z kilku etapów. Pierwszy to badania usposobienia pacjenta, tzn. prowadzona jest rozmowa z psychologiem, który pyta kierowcy o to, jak zachowuje się w różnorakich sytuacjach.

Następna część ma na celu zdiagnozowanie zdolności intelektualnej badanego. W tym momencie pacjent pisze test na inteligencję. Trzeci etap testów przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia, który pozwala określić szybkość czasu reakcji, podzielność uwagi, widzenie w ciemności, rozumienie szybkości i odległości oraz reakcję na oślepienie.

Po zakończeniu testów kierowca odbywa jeszcze jedną dyskusję z badającym, przy okazji której informowany jest o wynikach badania. Jeżeli boimy się takimi testami warto jest najpierw zajrzeć do Internetu, gdzie dostępne są strony z symulatorami psychotestów.Powiązane słowa: