6 grudnia w Polsce

Nasz kraj jest nieomalże jednym z niewielu państw, gdzie dalej obchodzi się Mikołajki, a więc dzień ku czci świętego Mikołaja. Mimo zachodnich czynników, płynących zwłaszcza z USA, Mikołajki są w naszej idei o wiele bardziej oczywistą szansą do obdarowywania prezentami niżeli w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj był biskupem Miry i już od IX wieku 6 grudnia świętuje się jego wieczór nie tylko w katolicyzmie, ale i w wyznaniu prawosławnym.

Swego czasu uważano go także za patrona młodszych pokoleń. O ważności owego święta w katolickiej tradycji Polski niech określa fakt, że do 19. wieku był to dzień wolny od pracy. Natomiast tradycja, że takowego dnia święty zapewnia prezenty mikołajkowe, została zapoczątkowana już w średniowieczu. Tradycja pochodzi od francuskich sióstr zakonnych, jakie szóstego grudnia zostawiały pod drzwiami biednych dzieci paczki z owocami. W przyszłości zwyczaj się zmienił i ktoś z pełnoletnich przebierał się za świętego Mikołaja oraz rozdawał dzieciom prezenty. O wiele bardziej współczesną zwyczajem jest podkładanie prezentów nocą pod poduszkę, gdy dzieci jeszcze śpią. W szkołach również organizuje się owego dnia Mikołajki dla podopiecznych. Najczęściej w młodszych klasach rodzice skupiają gotówkę i angażują kogoś, któż w stroju Mikołaja rozda podopiecznym prezenty. Starsze dzieci losują osobę, jaką będą miały obdarować i szóstego grudnia wymieniają pomiędzy sobą prezenty mikołajkowe.

Przywiązanie do tej tradycji jest tak silne, iż nawet w miejscach pracy dzień świętego Mikołaja jest w jakikolwiek wzór celebrowany. Czasami nawet przedsiębiorstwa wynajmują osobę, jaka przebiera się za Mikołaja oraz rozdaje pracownikom słodkości czy drobne upominki.Powiązane słowa: